2017.gada aktualitātes
NATO kaujas grupas karavīri Mores kauju muzejā
10.10.2017.
Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas Drošības un stratēģijas centra pētnieka Valda Kuzmina pavadībā NATO kaujas grupas Kanādas bruņoto spēku kontingenta 140 karavīri apmeklēja Mores kauju vietas un Mores kauju muzeju.
Rudenīgais un lietainais laiks nebija sabojājis karavīriem prieku par izbraukumu Latvijas laukos un iepazīšanos ar vietējo kara vēsturi un kultūrvēsturisko ekspozīciju. Karavīru pusdienu ieturēšanai lieti noderēja muzeja brīvdabas infrastruktūra.
Nacionālo bruņoto spēku karavīri veic labiekārtošanas darbus Mores kauju piemiņas vietās.
2017.gada 25.oktobrī visu dienu Mores kauju piemiņas vietās un Mores kauju muzejā teritorijas labiekārtošanas un sakopšanas darbus veica 32 vecākā instruktoru kursa kursanti. Piemiņas parkā tika veikti bunkura un tranšejas atjaunošanas darbi, bet kritušo karavīru kapos un muzeja teritorijā tika “izcīnīta kauja” ar rudens lapām. Tika nogrābtas un aiznestas lapas gandrīz viena hektāra platībā.
Karavīru pusdienas tika pasniegtas Mores kauju muzeja nojumē šogad pēdējo reiz, jo galdus karavīri palīdzēja “ieziemot” eksponātu noliktavā.
Daļa talcinieku atceras Mores kauju muzeja apmeklējumu pirms 10 gadiem un atzinīgi izteicās par tagad redzamo izaugsmi.
Muzeja ļaudis pateicas par lielo palīdzību! Otrā dienā uzsniga pirmais sniegs...
Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas kadeti Mores kauju muzejā.
2017.gada 2.oktobra pēcpusdienā mācību pārgājiena ietvaros 40 ekipēti akadēmijas kadeti izstaigāja 2.pasaules kara Siguldas aizsardzības līnijas ierakumus Mores pagasta Kārtūžu muižas pusē un ieradās Mores kauju muzejā, lai iepazītos ar kauju norises vēsturi un militāro ekspozīciju. Pēc brīvdabas ekspozīcija apskates kadeti sniedza praktisku palīdzību muzeja teritorijas sakopšanā.
Lielākie labiekārtošanas darbi tika paveikti Mores kauju piemiņas parkā.
Paldies čakliem palīgiem.
Vakarā pēc tumsas iestāšanās notika ložmetēja apšaudes imitācija ar salūtmunīciju līnijā Mazratnieki– Kalnāres.
Izglītojoša ekskursija skolēniem Mores kauju piemiņas vietās
23.09.2017
Šogad 23.septebrī, Mores kauju piemiņas pasākuma dienā, jau rīta pusē Morē ieradās skolēnu grupas, kopskaitā 98 skolēnu no Valmieras, Kocēnu, Cēsu, Siguldas un Mores skolām, lai piedalītos LR Saeimas finansētā izglītojošā ekskursijā Mores kauju piemiņas vietās.
Izglītojošas ekskursijas programmā bija vēstures stāstījums 2.pasaules kara Mores kaujās kritušo latviešu leģionāru Brāļu kapos pie Roznēnu ozola un Mores kauju muzeja ekspozīcijās. Uz ugunskura vārītu rīta tēju baudot, skolēni noskatījās J. Celmiņa uzņemto video filmu “Mores kaujām 70”.
Pasākuma atraktīvo daļu ar militāriem vingrinājumiem Muzeja brīvdabas teritorijā un vēstures zināšanu pārbaudi viktorīnā bija sagatavojuši Nacionālās Apvienības jauniešu grupa kopā ar Jaunsargu organizāciju.
Pirms došanās uz Mores kauju atceres pasākuma norises vietu Mores kauju piemiņas parkā, Zemessardzes karavīri skolēniem pusdienās pasniedza tradicionālo karavīru putru.
Skolēni bija apmierināti un izteica pateicību organizatoriem par interesanto ekskursiju brīnišķīgi saulainajā rudens dienā.
Mores kauju 73.gadskārtas atceres pasākums
Rokdarbu meistarklase Mores kauju muzejā 5.08.2017.
Mores kauju muzejā š.g. 5.augustā pulcējās četrdesmit rokdarbnieces no tuviem un tālākiem novadiem Rokdarbu meistarklasē, ko organizēja biedrība “Mores muzejs” sadarbībā ar tautas lietišķās mākslas studiju “Atkalnis”. Šo bezmaksas pasākumu finansiāli atbalstīja Siguldas novada pašvaldība Kultūras projekta ietvaros.
Rokdarbnieces iepazinās ar TDM Inetas Krastiņas personālizstādi, kurā izstādīti dažādās tehnikās darināti tērpi ar ziedu un augu motīvu rotājumu un bagātīgu krāsu rotaļu. Tautas lietišķās mākslas studijas “Atkalnis” vadītājas Baibas Balodes un Māras Klintsones zināšanas par ziedu veidošanas tehniku adījumā un tamborējumā apguva visi ieinteresētie dalībnieki.
Tērpu izrādīšanas laikā priecāšanās par katras rokdarbnieces veikumu sita augstu vilni, vienlaicīgi pieredzes apmaiņa. Tehnisko risinājumu kopjas varēja saņemt kā izdales materiālus.
No Baibas Balodes adījumu kolekcijas bija iespēja iepazīties ar viņas mazdēliem un ģimenes vīriešiem adītiem īpašiem džemperiem ar gobelēna tehnikā adījumā iestrādātu simbolisku novēlējumu.
Mores pagasta bioloģisko saimniecību sieri un citi gardumi tika gan degustēti, gan aizvesti mājiniekiem cienastam no Mores.
Pasākuma dalībnieces izteica cerību tikties Morē nākamgad.
Inetas Krastiņas rokdarbu izstāde vēl ir apskatāma līdz 30.oktobrim.
2017.gada 5.augustā plkst. 13-os
Mores kauju muzejā, Mores pagastā, Siguldas novadā
norisināsies „Rokdarbnieku meistarklase”
Pasākuma programma:
- Rokdarbnieku satikšanās un TDM Inetas Krastiņas personālizstādes apskate.
- Tautas lietišķās mākslas studijas “Atkalnis” vadītājas Baibas Balodes rokdarbu meistarklase par tēmu “Adīto tērpu rotāšana ar ziedu un augu motīviem izmantojot dažādas rokdarbu tehnikas”
- Rokdarbnieču tērpu demonstrējumi, pieredzes apmaiņa un iedvesma jaunradei.
- Kafija un tēja azaidā.
- Mores zemnieku saimniecību gardumu degustēšana un piedāvājums.
Dalībniekiem vēlams ņemt līdzi savus rokdarbus un groziņu azaidam.
Pasākums bez maksas.
Nokļūšana Morē ar personīgo transportu vai ar bezmaksas autobusu 12-os no Siguldas bijušās autoostas stāvvietas Raiņa ielā 3, atgriešanās Siguldā 17-os.
Plašāka informācija: t. 26699694, 29446115 un www.moresmuzejs.lv
Pasākumu organizē biedrība „Mores muzejs” ar Siguldas novada pašvaldības kultūras projektu finansēšanas atbalstu.
Tautas Daiļamata meistares
Inetas Krastiņas
Rokdarbu personālizstāde
Mores kauju muzejā no 15.maija līdz 30.oktobrim.
|
Ineta Krastiņa ir daudzpusīga rokdarbniece, mājturības skolotāja Rīgas valsts 2. ģimnāzijā, ilggadēja Tautas Lietišķās Mākslas studijas “Atkalnis” dalībniece. Viņas pūrā ir neskaitāmi adījumi, un katrs veidots ar radošu pieeju, krāsu, rakstu un formas saskaņu. Inetas radošums visspilgtāk izpaužas darinot sev un savai ģimenei adītos un tamborētos tērpus. Katrs tērps veidots ar savu domu, nozīmi un īpašu pielietojumu.
Mīlestība uz rokdarbiem Inetai nāk no ģimenes vairākās paaudzēs, prasmes apgūtas dažādos pulciņos, turpinājumā arī profesijas izvēle – mājturības pasniedzēja.
Studijā “Atkalnis” valdošajā izteiksmes brīvības atmosfērā radītie tērpi ir vērtējami kā neatkārtojami mākslas darbi. Ineta kopā ar studijas dalībniecēm ir demonstrējusi savus darbus neskaitāmās tērpu skatēs visā republikā. Savus īpašos rokdarbu “knifiņus” un prasmes palīdzējusi apgūt interesentiem dažādās rokdarbu meistarklasēs.
Arī Morē 5.augustā paredzēta meistarklase. Sekojiet līdzi informācijai!
|
Muzeju nakts pasākums Mores kauju muzejā 2017.
Šogad Muzeju nakts pasākumu Morē pati daba iepriecināja ar silto laiku un ievām pilnā plaukumā. Pasākuma programma bija veidota ar aktivitātēm Muzeja brīvdabas ekspozīcijā pietuvinātām militārai tematikai.
Pasākuma vadītājs Nacionālo Bruņoto spēku sporta kluba virsnieks kapteinis Sandijs Krastiņš iepazīstināja ar maskošanās nozīmi karavīru aizsardzībai.
Karavīru maskēšanās ar dabas materiāliem Margitas Porietes izpildījumā izvērtās kā pielāgošanās ziedošai apkārtējai dabai un protams ievu ziedonim. Ziedu “galvas rotu” ieguva gan bērni, gan pieaugušie. Kā ievu ziedu krūms nomaskējies Latvijas Nacionālo Karavīru biedrības Siguldas nodaļas priekšsēdētājs Jānis Brikmanis stāstīja par 1944.gada kaujām Morē un atbildēja uz jautājumiem par putnu dabu pavasara noskaņās.
Mores Muzeja nakts pasākuma apmeklētāju vidū vienmēr ir bijušas ģimenes ar bērniem, bet šoreiz bērnu skaits brīvdabas ekspozīcijas teritorijā bija ievēroji lielāks un katrs varēja piedalīties astoņu veidu atrakcijās, ko vadīja un uzraudzīja biedrības “Reāls piedzīvojums” darbinieki.
Apmeklētāji iepazinās ar muzeja 1. stāvā iekārtoto 2. Pasaules kara ekspozīciju, Mores kauju eksponātiem un filmu ar izsmeļošu vēstures stāstījumu par Mores kaujām un aculiecinieku liecībām.
2. stāvā apmeklētājiem bija iespēja aplūkot 19./20.gs. mājamatniecības darbarīkus, novadpētniecības izstādi, mūsdienu amatnieku darinājumus un iegādāties suvenīrus. Šosezon ir atklāta jauna amatniecības izstāde - rokdarbnieces Inetas Krastiņas personālizstāde.
Visu vasarīgi silto vakaru pasākuma dalībnieki pavadīja Mores muzeja brīvdabas ekspozīcijas teritorijā, kur izstādīta militārā tehnika un senie lauksaimniecības darbarīki. Liela piekrišana bija uz ugunskura vārītai Mores pavasara tējai. Ne mazāka interese bija par Mores saimniecību gardumu piedāvājumu, ko varēja degustēt un pat iegādāties kā suvenīru līdzņemšanai.
Muzeju nakts pasākumu apmeklēja ap 700 cilvēku. Bija nodrošināta ērta automašīnu novietošana.
Gaidām apmeklētājus līdz vēlam rudenim!
Muzeju nakts pasākums Mores kauju muzejā 2017.
“Laika rats”- šīgada tēma Muzeju nakts pasākumiem visā Latvijā.
Mores kauju muzejs vairāk kā 10 gadus vēris durvis apmeklētājiem Muzeju naktī un iepriecinājis ar dažādiem piedāvājumiem, kas laika gaitā jau kļuvuši par tradīciju.
Muzeju ekspozīcijās varēsiet iepazīties ar vēstures Laika rata sagriezto periodu mūsu valsts cilvēku dzīvēs un likteņos.
Pasākumu kuplinās tikšanās ar muzeja draugiem un atbalstītājiem. Ja Jums ir interese un iniciatīva, vakars var pārvērsties par tikšanos un diskusiju ar interesantiem cilvēkiem.
Sabiedrības atbalsts Mores kauju muzeja aktivitātēm.
Biedrība “Mores muzejs” pasākumus Mores kauju muzejā organizē ar Siguldas novada projektu konkursā piešķirto līdzfinansējumu projektiem.
2017.gadā. Siguldas novada Dome ir atbalstījusi projektu “Siguldas novada kultūrvēsturiskā mantojuma popularizēšana (Muzeju nakts pasākums Mores kauju muzejā 2017), piešķirot līdzfinansējumu 1000,00 EUR, un projektu “Rokdarbu meistarklase “Mores muzejā”, piešķirot līdzfinansējumu 420,00 EUR.
Biedrība pateicas uzņēmumiem: SIA “CB Konsultants” un SIA “Aseim”, kas gada nogalē biedrībai ziedoja naudas līdzekļus vispārējai lietošanai sabiedriskam labumam. Izsakām lielu pateicību arī individuāliem ziedotājiem. Visi ziedojumi tiek izlietoti muzeja uzturēšanai un sabiedriskā labuma projektu līdzfinansēšanai.
Biedrībai “Mores muzejs” ir sabiedriskā labuma organizācijas statuss izglītības un kultūras jomās kopš 2007.gada.
Rekvizīti ziedojumiem: Biedrība Mores muzejs, reģ.Nr. 40008100052, A/S SEB banka, LV56UNLA0050007935704.
Būsim pateicīgi par katru saņemto ziedojumu!